Zalety ćwiczenia żonglerki i trików z piłką nożną
Każdy kto miał do czynienia z piłką nożną albo z football freestylem, musiał mieć styczność z żonglerką piłkarską. Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski czy Lionel Messi – oni wszyscy zaczynali od kapkowania. Przez siedem lat mojej przygody z piłką nauczyłem się jej do perfekcji. Stała się ona dla mnie odruchem, który pozwala mi na wykonanie niezliczonych podbić obiema nogami. Jest to podstawa do rozpoczęcia nauki podstawowych trików piłkarskich oraz freestylowych. Ale zastanawialiście się jakie pozytywy wynikają z samej żongerki?
- Wzrost sprawności fizycznej - To akurat oczywiste, że sport to zdrowie! Poprzez żonglerkę ćwiczymy naszą sprawność fizyczną i ruchową. Rozwijają się mięśnie, zwiększamy objętość płuc poprzez wysiłek fizyczny
i zapobiegamy różnym chorobom.
2. Poprawia refleks – poprzez żonglerkę przewidujemy ruchy gdzie spadnie piłka – poprawiamy także szybkość reakcji i zwiększamy pole widzenia.
3. Obie nogi stają się sprawniejsze – ćwiczymy nie tylko tą lepszą nogę, ale
i gorszą co dodaje nam dodatkowej zręczności i tym samym nabywamy nowe umiejętności.
4. Ogólny rozwój – rozwijamy pasję oraz determinację w osiąganiu celów. Jeżeli zajmiemy się czymś i to się nam spodoba to na pewno będziemy chcieli to dalej rozwijać – dzieje się tak ze wszystkim, nie tylko ze sportem. Niestety po kilku nieudanych treningach dalsza chęć gry spada – jeżeli mamy cel i za wszelką cenę chcemy to osiągnąć to dodatkowo ćwiczymy swoją zawziętość i determinację.
5. Koncentracja – nie jest łatwo skoncentrować się w 100% na jednej rzeczy – Facebook czy też powiadomienie, że dostałeś nowego snapa skutecznie wywołuje u nas chęć złapania za telefon i sprawdzenia nowych fotek od znajomych, które i tak nie wniosą nic ciekawego do naszego życia. Jednak poprzez żonglerkę, gdzie musimy być skoncentrowani przy każdym odbiciu, w dalszym życiu łatwiej będzie nam skupić uwagę na jednej rzeczy. Dlatego poprzez regularne treningi będzie ona coraz lepsza!
6. Koordynacja – podczas kapkowania musimy zgrać ruch nogą z tym co widzimy – ćwiczymy zatem również koordynacje wzrokowo-ruchową. Będzie nam łatwiej zgrać wzrok z ruchem przez co ruchy wykonywane przez nas będą płynniejsze.